Ana Sayfa / Ekonomi / Son dakika Asgari ücret: TÜİK 2019 asgari ücret rakamını açıkladı! Asgari ücret 2019 zammı belli oldu olmaya yakın.

Son dakika Asgari ücret: TÜİK 2019 asgari ücret rakamını açıkladı! Asgari ücret 2019 zammı belli oldu olmaya yakın.

Asgari ücretli milyonlarca kişinin beklediği haber bugün TÜİK’ten geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün 3. kez bir araya geldi. Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan TÜİK’in komisyona sunacağı asgari ücret rakamını merak ediyordu. TÜİK nihayet 2019 asgari ücret rakamını içeren raporu komisyona sundu. Peki ama asgari ücret 2019 zammı ne kadar olacak? TÜİK asgari ücret rakamı ne kadar? Asgari ücret 2019 zammı ne zaman belli olacak? Asgari ücret 2019 zam oranı ne kadar? İşte asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmeleri…

Milyonlarca işçi 2019 Ocak ayının yaklaşması ile birlikte gözünü asgari ücret zammı haberlerine çevirdi. Bugün 3. kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu TÜİK’in sunduğu asgari ücret rakamı üzerinden görüşmelerini sürdürdü. İşçiler gelişmeleri yakından takip ederken; asgari ücret 2019 Ocak zammı ne kadar oldu? Asgari ücret 2019’da ne kadar olacak? TÜİK asgari ücret rakamı ne kadar? Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? gibi sorulara da yanıt arıyor. İşte 2019 asgari ücret ile ilgili gelişmeler…

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı.

Türk-İş’in ev sahipliğindeki toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı.

İşçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetine ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç’un başkanlık ettiği toplantıda, asgari ücretli işçi Gülden Görmez de Türk-İş heyetinde yer aldı.


“Birlikte bu rakamın altına imza atalım”
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, asgari ücret rakamının 7-8 milyon çalışanı doğrudan etkilediğini belirterek “Makul, mantıklı ve kabul edilebilir bir rakam olursa bununla ilgili kamuoyu ve asgari ücretli mutlu olur, biz de mutlu oluruz. Altına imza atarız. 44 yılda 3 kere anlaşarak rakamı belirledik. Gönlümden geçen hükümet, işveren ve işçi birlikte bu rakamın altına imza atalım.” diye konuştu.

Bir işçinin ocak ayında aldığı ücretin aralık ayına kadar ortalama yüzde 12 oranında düştüğünü vurgulayan Atalay, “Ortalama 3 bin lira ücret alan bir arkadaşımız aralık ayında 420 lira kesinti yaşıyor. Asgari ücretin vergi yükü var.” dedi.
“Herkesi ilgilendiren rakamlar olacak”
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da işverenler olarak herhangi bir rakam belirtmediklerine işaret ederek 2019’daki hedef enflasyonun, işsizlik ve büyüme oranlarının da dikkate alınarak bir rakam belirlenmesini istediklerini söyledi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ise Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) bir sunum yapılacağını aktararak “TÜİK’in vereceği rakamlar, herkesi ilgilendiren rakamlar olacak. Bugün onu dinleyeceğiz.” dedi.

TÜİK ASGARİ ÜCRET RAKAMINI AÇIKLADI
TÜİK, asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

Bu habere de bakabilirisiniz

10 İlde Eğitime Kar Tatili..

Elazığ, Malatya, Erzincan, Tunceli, Bayburt ve Sivas'ta il genelinde, Kahramanmaraş, Adıyaman, Bitlis ve Bingöl'de ise bazı ilçelerde kar yağışı nedeniyle okullar 31 Aralık Pazartesi günü tatil edildi..

Meteorolojiden Birçok Kent İçin Buzlanma ve Sağanak Yağış Uyarısı..

Meteoroloji'den yapılan açıklamada İstanbul, Çanakkale, Yalova, Bursa, Batman, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Rize, Artvin, Batman ve Siirt çevrelerinde sağanak yağış görüleceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir