Ana Sayfa / Teknoloji / iPhone XR ile en iyi fotoğrafı çekmek için ipuçları

iPhone XR ile en iyi fotoğrafı çekmek için ipuçları

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de de satışa sunduğu ve 6 farklı renk seçeneğiyle gelen iPhone XR, diğer yeni iPhone modellerinin aksine tek kameralı olmasına karşın iyi görüntüler elde edebiliyor. Peki yılbaşının yaklaştığı şu günlerde telefonunuzla en iyi fotoğrafı nasıl çekebilirsiniz?

Tavan lambalarını kapatın

Yapay tavan ışıkları, şöminedeki ateşin ışığı veya ışıklı ipler gibi birbiriyle yarışan iç mekan ışıklarının bulunduğu bir alanda fotoğraf çekerken, farklı ışık sıcaklıkları ve yönleri nedeniyle renk sıcaklığının fazlasıyla düşük ya da yüksek olmadığı bir kare yakalamak çok zor olabilir. İster gece ister gündüz olsun ve hangi kamerayı kullanırsam kullanayım, iç mekanda fotoğraf çekerken neredeyse her zaman tavan lambalarını kapatıyorum. Sıcaklık sorununun yanı sıra, tavandan doğrudan yansıyan ışık yüzlere hoş olmayan gölgeler de düşürebiliyor. (Harici flaş kullanmak gölgeleri doldurarak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Ancak çok deneyimli değilseniz flaş kullanmak da bir o kadar zorlayıcı olabilir ve uzun kurulumlar gerektirebileceği için fotoğraflamak istediğiniz anı kaçırmanıza yol açabilir.)

Gündüz çekim yapıyorsanız, doğal ışık alması için süjenizi yüzü pencereye dönük olacak şekilde yerleştirin. Ekranda süjenizin yüzüne dokunup pozlamayı artırdığınızda güzel, doğal ve hoş görünümlü bir ışık elde edebilirsiniz. Ortam karanlıksa, süjenizi aşağıdaki fotoğrafta görülen ışıklarla süslenmiş bir ağaç gibi bir ışık kaynağına bakacak şekilde yerleştirin ve yine yüzüne dokunarak pozlama ayarı yapın.

Karanlığın yarattığı dramatik etkiden yararlanın

Ortam karanlıksa ışıkla ve ışığın yokluğuyla yapılabilecek birçok ilginç şey var. Işığın patlamaması (parlak noktalardaki detayların yok olmaması) için ilk yapmanız gereken, pozlamayı elinizdeki ışık kaynağına göre ayarlamaktır. Karanlık bir ortamda pozlamayı ışığa göre ayarladığınızda anında dramatik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Açıya da dikkat edin. Açınızı aşağı veya yukarı taşıyarak yer, masa veya resim çerçevesi gibi bir yüzeyde oluşan yansımadan daha fazla ışık alıp alamayacağınıza bakın. Beklenmeyen ışık, her zaman görsel olarak ilgi çekici bir etki yaratır.

Mini ipucu: Fotoğraf çekmek için gereken düzenlemeleri yaparken açınıza dikkat edin. Deklanşöre basmadan önce, arka plandaki duvarların, resim çerçevelerinin, ağaçların ve bunun gibi şeylerin eğri durmadığından emin olun.

iPhone XR yüz tanıma özelliğine sahip olduğu için şimdi Portre Modunda ışık dizisi gibi nesnelerin arasından çekim yaptığınızda, tıpkı bir DSLR fotoğraf makinesinde olduğu gibi, süjenizin yüzü netleniyor. Bu avantajdan yararlanın ve yüze ışık tutarak veya yanan mumlar ya da ışıklandırılmış ağaç dalları arasından fotoğraf çekmeyi deneyin: Yüzü kadrajlayın, süjenin ışık almasını sağlayın ve hem eğlenceli hem de ilgi çekici fotoğraflar yaratın.

Yukarıdaki fotoğrafta, iPhone XR’ın ayarlanabilir bokeh özelliğini de kullandım ve “Düzenle” düğmesine dokunup diyaframı f1.8 ayarına getirerek arka plana ekstra fluluk ekledim. Böylece fotoğraftaki dramatik etki arttı ve odak noktası daha güçlü bir şekilde süjemin yüzüne taşındı. Ayarlanabilir bokeh özelliği, portre modunda çekilen bir fotoğrafın görünümünü ve duygusunu değiştirmek için faydalı bir araç.

Yaratıcılığınızı konuşturun

Karanlıkta fotoğraf çekmek, ışık kaynağınızın sınırlarıyla oynarken ve ışığı ilginç şekillerde kullanmayı öğrenirken yavaş pozlamayla denemeler yapmanıza imkan tanır. Işıkla boyama tekniğini deneyin: Süjenizin elinde bir fener, ışıklı ip, hatta dış mekandaysanız ve güvenliyse bir maytap tutmasını sağlayın. Süjeniz bu nesneyi hızla hareket ettirirken fotoğrafınızı çekin. Bu sihirli teknikte fotoğrafı çekene kadar elde edeceğiniz sonucu bilmezsiniz! Ve küçük çocuklar, bu eğlenceli fotoğraflarda yer almaya özellikle istekli olurlar.

Bir başka eğlenceli ve yaratıcı numara da özellikle netleme yapmadan fotoğraf çekmektir. Netleme yapmadan fotoğraf çekmenizi manuel olarak sağlayacak bir uygulama kullanmanız gerekir. Bu da denerken eğleneceğinizden emin olduğum bir efekt!

Duyguları fotoğraflayın

Yılbaşı döneminin kalbinde sevgi ve birliktelik yatar. Yılbaşı fotoğrafları da bu duyguları ve onların yarattığı sıcacık atmosferi yansıtmayı amaçlar. Bu atmosferi görsel olarak ifade etmek için dramatik ışıklar kullanmanın yanı sıra, battaniyelere sarınmak, sıcak çikolata, şöminedeki ateş, yılbaşı desenli pijamalar ve yılbaşına renk katan diğer her şey de yılın bu dönemini tam anlamıyla yansıtır.